A hámréteg benyomult az irhába és a bőraljába, így jött létre egy cső szerű tok: a szőrtüsző.
Szőrtüsző részei: - külső gyökérhüvely, - belső gyökérhüvely, - szőrtüsző kutikulája
A szőrtüsző csövének legalján három elhatárolt réteget különböztetünk meg:
- külső gyökérhüvely( a bazális és tüskés réteg folytatása).
- belső gyökérhüvely( elszarusodó réteg, szemcsés és tüskés rétegnek felel meg)
- szőrtüsző kutikulája( bőröcske,kéreghártya fogazatszerűen kapcsolódik a hajszálhoz).
A belső gyökérhüvely és a kutikula a szőrtüsző alsó szakaszában fordul elő. A felszín felé haladva ez fokozatosan eltűnik. A szőrtüsző alján található a hajszemölcs, az az papilla. A papilla feladata, a táplálék felvétele, átalakítása, raktározása, továbbítása a hajszálnak, a hajnövekedés biztosítása és a festékképzés. A bőraljában vagy az irharétegben található a hajhagyma, amelyet a hajszemölcs táplál. A hajszemölcshöz futó idegek és vérerek biztosítják a hajszemölcs felett található mátrixsejtek ellátását. A mátrixsejtek hám eredetűek, azonos tulajdonságúak, mint a bazális réteg sejtjei. Osztódásuk hatására jön létre a szőr: - szőrszál kutikulája( kutikula), -szőrszál kéregállománya( kortex), - szőrszál velőállománya( medula).
A szőrszál anyaga a keratin. A szőr három fő rétegből áll:
-1. Szőrszál kutikulája: ez egy külső kéreghártya, amelynek feladata a szőrszál védelme. Többrétegű pikkelyes réteg, sejtjei cserépszerűen fedik egymást. A rétegek között képlékeny massza az úgynevezett: kitt található. Ennek nagy a vízmegkötő és duzzadó képessége, vegyszer hatására,pl: szempilla festésnél felpuhul.
-2. Szőrszál kéregállománya: Ez a hajszál főtömege, kb 80%- a keratin szálakból áll. A keratin szálacskák képzeletbeli hengerpalást mentén helyezkednek el.(villanyszerelő drót). Három elemi keratin szálacska alkotja a protofibrillumot. 11 protofibrillum alkotja a mikrofibrillumot. A protofibrillumok között kocsonyás állomány van. Elhelyezkedésük olyan, mint a kábeltömegeknek. A mikrofibrillumok között is kocsonyás állomány van. A szőr illetve a haj vastagságát a mikrofibrillumok mennyisége adja. A kocsonyás alapállomány víztartalma nagy, de ez vegyszerek hatására csökken. Ilyenkor a szőrszál, vagy hajszál rugalmatlanná válik. A kocsonyás állományban található melanin is, amely a hajszál színét adja. A mikrofibrillumokat és a kocsonyás állományt keratin veszi körül, ami a szőr külső részét adja.
-3. A szőrszál velőállománya: a szőrszál belső részét adja. Sejtjei a papilla felett keletkeznek. A hajszál keresztmetszetének alapja: egyenes szálú hajnak: kör, hullámos hajnak: óvális, göndör hajnak: piskóta