Erek és idegek nem találhatóak. Táplálása az irharétegből történik, vagy kívülről ozmózis és diffúzió útján. Öt alrétegből áll:
- szaruréteg (stratum corneum)
- fénylőréteg (stratum lucidum)
- szemcsés réteg (stratum granulosum)
- tüskés réteg (stratum spinosum)
- bazális réteg (stratum basale)
Szaruréteg (stratum corneum):
Több sejtsoros réteg, laphámsejtek alkotják. A sejteknek sejtmagjuk nincs és a felszín felé egyre lazábban helyezkednek el. Kén tartalmú váz fehérje a keratin. A keratin a külső hatásokkal szemben rendkívül ellenálló. Vízben nem oldódik, de víz hatására duzzad. Csak fehérjebontó enzimek: lúgok és savak oldják. A keratin hidratált állapotban van jelen. Ezt a hidratációt a vízmegkötő faktoroknak köszönheti.A bőr felszínén megtalálható a bőrfelszíni emulzió. Bőrfelszíni emulzió (hidrofil lipid): vizes, zsíros réteg, a szervezet első védelmi vonala, V/O típusú emulzió( víz az olajban emulzió). Két fázisból áll: - vizes fázis(verejték), - zsíros, olajos fázis( 97%- át a faggyú adja és 3%- át adja a szaruzsír, más néven ceramid( a rétegek közt lefolyt malter). a ceramid emulgeálószer= a zsíros és a vizest összeköti.
Fénylőréteg(stratum lucidum):
Egyrétegű laphámsejtek alkotják, sejtmagjuk nincs. Kéntartalmú vázfehérje az eleidin, ami fényvisszaverő anyag, segíti a bőr napsugárzás elleni védelmét is. Polarizált réteg, az az kifelé negatív, befelé pozitív töltést mutat( barier réteg). Ez a réteg nem minden testtájon van jelen.
Szemcsés réteg( stratum granulosum):
Egyrétegű laphámsejtek alkotják. Zsugorodott sejtmagjuk van. Sejt közötti állományban apró szemcsék láthatók, a kéntartalmú fehérje a keratohiatin.
Tüskés réteg (stratum spinosum):
Többrétegű köbhámsejtek építik fel, lazán helyezkednek el egymáshoz képest. Kéntartalmú fehérje a tonofibrillum. A köbhámsejtek között kalcium ionok és különböző negatív ionok találhatók. Ha a negatív ionok felhalmozódnak, akkor a kalciummal vízben nem oldódó vegyületet képeznek, amelyek kellemetlen bőrpírt, viszketést, korpapikkelyeket okoznak. A köbhámsejtek sejtfal megvastagodása az úgynevezett dezmoszóma....(ezek biztosítják a sejtek közötti összetartást. Ebben a rétegben találhatóak az úgynevezett Langerhans- sejtek, melyeknek nagy szerepük van a védekező rendszerben. Fagocitáló sejtek, ami azt jelenti, hogy bekebelezik a hámrétegbe került kórokozókat, sejttörmelékeket, vegyi anyagokat.
Bazális réteg( stratum basale):
Sejtmagot tartalmazó, szorosan egymás mögött elhelyezkedő henger hámsejtekből álló réteg, amely az irharéteg határán a papilláris membránon helyezkedik el hullámvonalban. Kéntartalmú fehérjéje a tonofibrillum. A henger hámsejtek közé pigmentsejtek az az melanociták vannak beékelődve. A melanociták adják a bőr színét. A melanociták a festékképző sejtek, amelyekben a bőr festékanyaga a melanin termelődik. Körülbelül 27- 28 nap mire a bazális réteg hámsejtjeiből szarupikkely lesz.